Společnost Ludvíka Svobody

Aktuality

Aktuality / Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v Hroznatíně

     Slunečná sobota 16. března 2013 byla příznivá pro slavnostní setkání u příležitosti odhalení pamětního kamene  armádnímu generálu Ludvíku Svobodovi, veliteli 1. čs. armádního sboru v Sovětském svazu a prezidentu republiky v letech 1968 – 1975.

     Akce se zúčastnili nejen místní, ale i občané z Brna, Chrudimi, Kladna, Kroměříže, Pardubic, Prahy, Ostravy, Vyškova, Znojma a Velkého Meziříčí. Přítomni byli i zástupci různých občanských organizací. Setkání bylo součástí vzpomínek na hrdiny, kteří bojovali před 70 lety proti nacistické přesile u Sokolova nedaleko Charkova, druhého největšího města Ukrajiny.

     Jednotka splnila svůj úkol – znemožnila Němcům překročení řeky Mže. Pomohla tím zabránit uzavření obklíčení sovětské armády, soustředěné u Charkova. Němci tehdy chtěli částečně odčinit Stalingrad. Velitel kpt. Jaroš byl po zásluze vyznamenán in memoriam hvězdou a titulem Hrdina Sovětského svazu. Také další četní příslušníci 1. čs. praporu v SSSR byli vyznamenáni vysokými sovětskými vyznamenáními. Vyznamenány byly i ženy, poprvé v historii čs. armády.

     Slavnostního aktu v Hroznatíně se zúčastnilo několik veteránů - spolubojovníků Ludvíka Svobody - generál dělostřelectva M. Masopust, plk. Přibyl, který vstoupil do jednotky v Buzuluku, právě tak jako paní Maja Dočkalová, nyní předsedkyně odbočky SLS v Brně, nebo Věra Biněvská – Holubjeva, která rovněž přišla do Buzuluku s rodiči a sestrou, či Arnošt Líbezný, jehož rodiče bojovali, zatímco on byl v péči vojenského domova dětí. Byli přítomni i potomci bojovníků z jednotky.

     V 11 hodin nastoupila čestná stráž členů klubů vojenské historie a sdružení vojenských výsadkových jednotek. Zazněla česká a slovenská národní hymna. 

     Předseda ČSBS plk. v.v. J. Vodička pronesl slavnostní projev, po němž byly místopředsedou SLS Ing. L. Engelem předány pamětní medaile Společnosti Ludvíka Svobody organizátorům a sponzorům této akce - Klubu českého pohraničí, starostce Hroznatína Janě Uchytilové, předsedovi SLS na Vysočině Dr. J. Lázničkovi a tvůrcům samotného pamětního kamene mistrům Dolejšímu a Šebestovi.

     Generál dělostřelectva M. Masopust stručně a přehledně provedl přítomné ve svém projevu významnými mezníky života Ludvíka Svobody. Se svým oceněním Ludvíka Svobody a jeho spolubojovníků vystoupili rovněž senátor J. Bublan, poslanec  Kováčík, zástupkyně hejtmana za kraj Vysočina dr Kružíková, generál Mičánek za Generální štáb české armády, představitel velvyslanectví Ruské federace, generální konzul RF na Moravě. Slavnostního setkání se zúčastnil také představitel centrálních kozáckých vojsk v ČR plk. PhDr. Antonij Miščenko, který barvitě charakterizoval, jak významnou a nezapomenutelnou stopu zanechali v Rusku Čechoslováci, bojující po boku Rudé armády.  Po proslovu předal paní Zoe Klusákové - Svobodové medaili centrálních kozáckých vojsk Za víru a věrnost.

     V závěrečném projevu připomenula Profesorka Zoe Klusáková – Svobodová , že  na bojištích druhé světové války bojovalo proti nacismu 107 občanů z Třebíčska, na něž mohou být jejich spoluobčané hrdi. Mnozí mají v zahraničí své hroby. Každý z nich si zasluhuje vděk svých spoluobčanů. Oni jsou naše svědomí i hrdost. I pamětní deska nebo kámen jsou formou trvalé vzpomínky na tyto hrdiny.

     Ve vystoupeních účastníků zazněly některé informace, které oponují  současnému ozšiřovanému výkladu působení Ludvíka Svobody jako prezidenta republiky. Např. zaznělo, že podle premiéra SSSR Kosygina varoval Sověty před vojenským zásahem, který by na dlouhá léta narušil dobré vztahy mezi našimi národy. Svoboda si plně uvědomoval, že invaze by osudově ovlivnila rozvoj naší společnosti. Vývoj mu dal za pravdu. Jeho snahou bylo zabránit krveprolití v nesmyslném střetu vojsk s občany.

     Senátor Bublan podtrhl, že historie a její hodnocení nejsou černobílé. . „Není nejdůležitější, ani u Ludvíka Svobody, kolik bitev vyhrál či kolik budov postavil. Mnohem silnější a hodnotnější je to, jaké vztahy měl s lidmi a jaké hodnoty předal těm, kterým velel a které měl kolem sebe. A v tomto duchu je Ludvík Svoboda opravdu velkým člověkem," řekl Bublan. / http://www.youtube.com/watch?v=isnoYtVTAoc&feature=youtu.be /

     Na závěr zazněla pochodová píseň Směr Praha. S ní odcházeli vojáci prvního armádního praporu z Buzuluku k Charkovu, ta je doprovázela až do Prahy. Snad nejvěrněji vyjadřuje bojovou náladu vojáků, odcházejících na frontu v době, kdy konec války byl ještě v nedohlednu, kdy jejich blízcí doma - i celá vlast - trpěli pod terorem nacistů , rostoucím při každé jejich prohře,  kdy cestou na frontu viděli nepochopitelná zvěrstva, způsobená Němci na lidech. Téměř celá Evropa byla obsazena nacisty a jediný spojenec, v jehož sílu nejvíce tehdy věřili, byla Rudá armáda. To vše ta píseň sděluje. 

 

 


 

 

Obrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v HroznatíněObrzek Odhalení pamětního kamene L. Svobodovi v Hroznatíně

 

Úvodní stránka | Kalendář akcí | Zpravodaj | Medaile SLS | Členství v SLS | Kontakty

Tvorba www stránek ZawokoCopyright © 2009 Společnost Ludvíka Svobody o.s., www.sls.ludviksvoboda.cz | Email: info@ludviksvoboda.cz